ZAWODNIK

Trenować judo zacząłem w roku 1979 w wieku 10 lat. Moim klubem od początku był AZS AWF "Siobukai" Warszawa. W różnych latach moimi trenerami byli: Piotr Podciechowski, Jerzy Bochnak, Wojciech Borowiak, Antoni Zajkowski, Marek Rzepkiewicz i  Adam Adamczyk. To właśnie tym osobom zawdzięczam jakim jestem teraz trenerem. To oni nauczyli mnie, że drogą do sukcesu jest ciężka i mozolna praca. Moja kariera sportowa nie obfitowała w wybitne wyniki sportowe. Zdobyłem 3 miejsce w MP młodzików, oraz 5-7 w MP juniorów młodszych (dawniej OSM), MP juniorów i MP młodzieżowców. W turniejach OTK kilkakrotnie zdobywałem 3-5 miejsca. Zdobyłem złoty i brązowy medal w Drużynowych MP juniorów. W obozach Kadry Narodowej uczestniczyłem kilkakrotnie, ale tylko jako sparingpartner. Nie mogę pochwalić się wielkimi wynikami sportowymi, ale za to z ręką na sercu mogę powiedzieć, że podczas kilkunastoletniej kariery zawodniczej poznałem trudy prawdziwego treningu sportowego oraz smak sukcesu i gorycz porażki podczas dużej ilości stoczonych walk zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

TRENER

W styczniu 1992 rozpocząłem pracę jako trener zakładając Klub Judo "Ryś”. Już po nie całym roku prowadzenia zajęć wiedziałem, że chcę się zająć sportem wyczynowym. W ciągu ponad 20 lat mojej kariery trenerskiej wychowałem kilkudziesięciu medalistów Mistrzostw Polski w różnych grupach wiekowych. Jednak najtrudniejszym okazało się wychować seniorów. Ale i tu mogę się pochwalić ponad 20-ma medalami z MP seniorów, zdobytymi przez moich zawodników. Od kilkunastu lat moi zawodnicy rok rocznie reprezentują barwy Polski w imprezach mistrzowskich. Niewątpliwie do największych osiągnięć należy udział Tomasza Adamca w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 i w Londynie w 2012. Największe sukcesy międzynarodowe moich zawodników: 

 • Tomasz Adamiec - udział w IO'2008 i IO'2012, III m. ME seniorów, III m. ME młodzieży, III m. MŚ juniorów, V m. ME juniorów
 • Piotr Kurkiewicz - III m. ME młodzieży, I i V m. ME juniorów
 • Łukasz Kiełbasiński - III m. MŚ juniorów, III m. ME juniorów młodszych 

W roku 2009 zostałem wybrany "Trenerem roku 2008 w sporcie młodzieżowym w Warszawie" w plebiscycie "Życia Warszawy".

W zakładce O mnie/Osiągnięcia moich zawodników przedstawiam sylwetki moich zawodników i ich sukcesy.

Zawsze starałem się być  dla swoich zawodników pedagogiem i wychowawcą. Dużo z nimi rozmawialem, pozwalając na samodzielność w podejmowaniu decyzji. Myślę, że właśnie takie podejście zaowocowało wychowaniem dużej rzeszy młodych trenerów (instruktorów), którzy teraz zaczynają szkolić swoich zawodników. Moimi wychowankami, którzy weszli już w świat trenerski są:

 • Grzegorz Wieliczko -  trener w UKJ Ryś
 • Paweł Jałbrzykowski - trener w UKJ Ryś
 • Adam Czyż - trener w UKJ Ryś
 • Wojciech Jasica - trener w UKJ Ryś
 • Jarosław Szczepaniak - trener w UKJ Ryś
 • Rafał Koźbiał - trener w UKJ Ryś
 • Mariusz Rowicki - trener w UKJ Lemur
 • Tomasz Staśkiewicz - trener w Klubie Judo Panda
 • Artur Zieliński - trener w Klubie Judo Ikizama
 • Patryk Piotrowski - trener w Klubie Judo Champion
 • Tomasz Głuszyk - trener w UKJ Yuko Józefów
 • Piotr Rybicki - trener w Klubie Judo w Starej Miłosnej

 

MENADŻER
Pracę trenera łączę z pracą menadżera sportowego. Niewątpliwie ogromnym osiągnięciem w tej dziedzinie jest stworzenie od zera klubu sportowego, który od kilkunastu lat jest jednym z czołowych klubów judo w Polsce. Obecnie w Klubie Judo "Ryś" trenuje ponad 400 zawodników, a najlepsi rok rocznie reprezentują nasz kraj w imprezach mistrzowskich.  Od samego początku starałem się stworzyć w klubie atmosferę drugiego domu. W prowadzeniu klubu miałem dwa cele: zdobycie medalu podczas Igrzysk Olimpijskich oraz wychowanie zawodników na dobrych, uczciwych i pracowitych ludzi. Prowadząc klub miałem świadomość, że wynik sportowy osiągnie nie wielu. Mając to na uwadze starałem się zaszczepić wszystkim trenującym miłość do judo i pokazywać jakie walory niesie za sobą trenowanie tego sportu. Zawsze zaznaczałem jak ważne w życiu są honor, lojalność, uczciwość, pracowitość i koleżeństwo. Nie tolerowałem cwaniactwa i kombinatorstwa. Stawiałem sobie za cel aby moi wychowankowie w przyszłości przyprowadzili na zajęcia judo swoje dzieci. Dzisiaj moge powiedzieć, że odniosłem sukces.  Udało mi się na Ursynowie zrobić z judo produkt. Udało mi się zbudować rozpoznawalną markę. 
WIZJONER
Kilkanaście lat temu podczas turnieju Bremen Masters postanowiłem wraz z Jackiem Zawadką, że turniej Warsaw Judo Open, który zaczęliśmy razem organizować, doprowadzimy do podobnego poziomu.  Staram się realizować konsekwentnie tę wizję. Co prawda już sam, gdyż Jacek 3 lata temu, ze względu na dużą ilość obowiązków w swoim biurze turystycznym (JafiSport), zrezygnował ze współpracy. Obecnie Warsaw Judo Open jest największym turniejem judo w Polsce i jednym z największych w Europie. W zeszłym roku w turnieju brało udział 1106 uczestników ze 191 klubów, w tym 66 klubów zagranicznych (!). Zawodnicy i zawodniczki reprezentowali barwy 18 państw. Każdego roku staram się podnosić poziom organizacyjny i sportowy turnieju. Na potrzeby WJO został przez informatyków z Finlandii napisany (dostosowany) system prowadzenia zawodów. System ten można już zobaczyć na wielu turniejach w Polsce oraz w krajach Nadbałtyckich. Każdego roku staram się wdrażać nowe innowacyjne pomysły, takie jak walki finałowe rozgrywane na podeście, użycie kodu kreskowego podczas ważenia i kontroli judog, prowadzenie zawodów bez mikrofonów itp. W tym roku chcę wprowadzić kolejne udogodnienia: intranet, dzięki któremu trenerzy za pomocą swoich smartfonów/tabletów będą mogli monitorować swoich zawodników, oraz camp po turnieju zorganizowany w hotelu, gdzie zostanie położonych 800 m2 maty (6 pól walk).
W menu u góry wybierz interesujący Cię dział